Multimetr Voltcraft VC 870: od A až po W

Když se řekne multimetr, okamžitě se nám vybaví napětí, proud, odpor, vodivost nebo např. test diod. Stejnosměrné veličiny, ale také střídavá měření, klidně i s automatickou volbou rozsahu a podporou True RMS. Vyhovují maximální hodnoty spolu s rozlišením a třídou přesnosti? Skvělé, máme vybráno. V základním náhledu totiž od přístroje stejně mnoho nežádáme. Proč se ale zbytečně omezovat a šetřit na výbavě u zařízení, které s námi stráví spoustu času a jen tak se nezastaví?

Dobrý multimetr by měl kromě výše uvedeného standardu s přehledem zvládat i měření teploty, kapacit či frekvence a také „chápat“, že stovky stupňů Celsia, jednotky milifaradů či desítky megahertzů nepatří pouze do učebnic elektrotechniky. Stejně jako přesné stanovení příkonu spotřebičů až do několika kilowattů, účiníku cosφ nebo též stejnosměrného proudu ve smyčce, kdy velikost 20 mA na displeji rovnou prohlásí za celých 100 %.

Vztažná hodnota, teplota, kmitočet nebo např. zdánlivý výkon. I tak mohou vypadat pomocné údaje zachycené přístrojem Voltcraft VC 870. Budou pro vás důležité? Pro výrobce multimetru taky a proto je za určitých okolností nechává zobrazovat souběžně s hlavní veličinou v horní části panelu. Na rozměrech displeje nebyl důvod šetřit a výsledky se tak vůbec nemusí krčit někde v koutě. Vše, co potřebujeme zjistit, odečítáme pohodlně i z větší vzdálenosti. Jen při pohledu shora může volitelné podsvícení vytvářet jednolitou bílou plochu a paradoxně zhoršovat čitelnost. Protože však nebude řízeno žádným časovačem, ale pouze tlačítkem, za horších světelných podmínek se alespoň stále nevypíná.

Multimetr VC 870 patří hlavně do ruky. Jak jinak si totiž vysvětlit skvěle padnoucí gumový povrch, díky němuž nám přístroj hned tak nevyklouzne, ať už jej uchopíme kdekoli po jeho obvodu! Díky výklopnému stojánku se však bude hezky vyjímat i na pracovním stole, jen si občas musíme pomoci druhou rukou. Chod otočného voliče je totiž příkladně tuhý a lehká zadní opěrka s ostrými rohy by rostoucí tlak nemusela dlouhodobě ustát.

Přístroj dokáže nahlas varovat v případě nevhodně zvolené kombinace přepínače a vstupních zdířek – typicky při záměně proudu s napětím nebo např. prohozených proudových vstupech. Spodní kryt kromě toho z bezpečnostních důvodů otevřeme teprve po vytažení všech měřicích kabelů a potěší i možnost bleskové výměny baterie. Žádné drátové přívody nehledejte, nový zdroj 9 V stačí do připraveného prostoru jen vložit, zasunout krytku a celou operaci pojistit šroubem. Vše lícuje naprosto přesně, pouze plastový kryt opticky izolovaného komunikačního rozhraní vykazuje menší vůli a obsluha proto může zaslechnout chrastění.

Funkce krátkodobého snížení vnitřního odporu na 400 kΩ se výrobci osvědčila a nesmí proto chybět ani zde. Stejně jako zásuvkový adaptér s robustním přívodem v délce jednoho metru. Měření výkonu je sice spojeno až s poslední jedenáctou polohou přepínače, což ale vůbec nesnižuje jeho význam. Červeným tlačítkem Select volíme mezi současným zobrazením činného a zdánlivého výkonu, účiníku spolu s kmitočtem a konečně též samotného střídavého napětí a proudu. Protože však do výpočtu nevstupuje čas, nelze již hovořit o elektrické energii.

Digitální multimetr Voltcraft VC 870 osloví nejen svou bezpečností nebo stanovením výkonů s rozlišením 0,1 W (VA), ale také kalibrovanou verzí. Přístroje padnou skvěle do ruky a ve střední třídě je rozhodně jen tak nepřehlédnete. Stejně jako jejich velký displej.

Detaily produktu naleznete   ZDE

 

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu