Kleště Voltcraft se vybarvily. OLED není výkřik do tmy

Klešťová měřidla Voltcraft VC-590OLED s True RMS na svou zásadní odlišnost upozorňují přímo v názvu. Ne, že by stupně šedi zase tolik překážely. Výrobce s nimi mistrně pracuje a nechává je vyniknout jak na dominantním černém plastu, tak též příjemných gumových bocích nebo u tlačítek. Pokud však dojde na displej, musíme už s barvou ven. Žlutá zde vypadá opravdu skvostně, zvláště když si její záři dále uzpůsobíme podle svého na stupnici od nuly až do 100 %. A pokud by nestačilo ani to, pomůžeme si ještě vestavěnou svítilnou, opět s LED osazenou tentokrát přímo pod kleštěmi, jejíž intenzita pro běžnou práci naprosto postačuje.

Detaily produktu VC-590OLED ZDE

 

Líbivým designem se firmy často snaží maskovat nedostatky nebo jiná omezení. Přístroje s německými kořeny však nemají co skrývat a hrdě se hlásí k bezkontaktnímu měření stejnosměrných i střídavých proudů do 600 A, dále pak napětí, teplotě s přiloženým termočlánkem, odporu do 60 MΩ, testu diod a také průchodnosti obvodů, dokonce i kapacitám až do 6 mF a pokud s otočným voličem zamíříme až do krajní polohy, rychle ještě prozkoumáme přítomnost střídavého napětí ve vodičích. Kontaktní postupy nám sice funkce NCV nenahradí, smíme se však vzdálit až na 10 mm, bliká přitom červená kontrolka, zní přerušovaná výstraha a na panelu se poplatně síle rozzáří stupnice složená ze čtyřech šipek.

Srozumitelný grafický displej OLED se u kleští prostě neokouká. Vyniká skvělými pozorovacími úhly ve všech směrech, přiměřeně velkými číslicemi (6000), stále dobře čitelnými pomocnými údaji např. o kmitočtu, různé symboly spolu s jednotkami nevyjímaje, a zklamaní neodejdou ani příznivci sloupcových grafů. AC/DC měřidlo se drží jistě, neklouže a jednou rukou pohodlně dosáhneme na všechny ovládací prvky. Volič funkcí má dostatečně tuhý chod, pochvalu si zaslouží trojice tlačítek ovládaných bez současného zakrytí displeje některým z prstů, zdířky osazené až na spodní straně a konečně též jednoduchá nabídka nastavení času pro automatické vypnutí APO s krokem jedné minuty. Svítilna s půlhodinovým časovačem? Proč ne, nic složitého. Energii měřidlu dodávají tři baterie typu AAA, které jsou spolu s bezpečnostními měřicími kabely již součástí dodávky.

Přístroji popsanému kategoriemi CAT II 1000 V, resp. CAT III 600 V, by ale místo sáčku více slušelo nějaké pouzdro. Z principu si však budou technici své nové multimetry VC-590OLED stejně nejčastěji uklízet do vlastních kufrů s nářadím a na pracovním stole, v dílně nebo laboratoři zase stejnou funkci zastane šuplík. Konstrukce je robustní, slovo „vrzat“ nezná a zařízení při měření nebude obtěžovat ani pomalými reakcemi. Snad jen s výjimkou akustického testu vodivosti, kdy si na výsledek musíme vždy malou chvíli počkat. Tón vydávaný při prozvánění naštěstí nijak neohlušuje a nedá se zaměnit ani s další výstrahou NCV. Malá výtka každopádně směřuje k jinak povedenému časovači APO, který by ale mohl rozlišovat právě probíhající měření a systém při něm natvrdo nevypínat.

600A přístroje se ke všem základním měřením staví čelem, potažmo svými kleštěmi, perfektně se ovládají a pamatují rovněž na řadu užitečných funkcí. Panely OLED sice nejsou hlavním tahákem, ale stále nerozhodnutým přidají nemálo „bodů“ k dobru. A to i doslova.

 

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na vaši
emailovou adresu